A Series 2018

ABYC

C Series 2018 R1 Provisional

R1 - 1 Division - July 10, 2018 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1841, Course: 7-5-3, Ave wind: 15+ kn, 1-3 ft waves
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
51790 2 1 The Cat Came Back J120 CF Graham Toms 50 1841 19:36:21 0:55:21 1:09:27 1.0
25339 2 1 Merlin M2 Thomas 35 Larry Harrison & Alan Jenkins 75 1841 19:44:09 1:03:09 1:15:05 2.0
265 2 1 Lively J109 Murray Gainer 72 1841 19:44:08 1:03:08 1:15:32 3.0
73320 2 1 Crime Scene J35 Paul Angus-Bark 71 1841 19:44:50 1:03:50 1:16:32 4.0
35367 2 1 Hammertime Beneteau 1ST 36.7 Pasquale Leone 81 1841 19:46:32 1:05:32 1:16:57 5.0
140 2 1 Lion's Den II Beneteau 1ST 36.7 Chris Hannah 88 1841 19:51:09 1:10:09 1:21:11 6.0

R1 - 2 Division - July 10, 2018 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1835, Course: 7-5-3, Ave wind: 15+ kn, 1-3 ft waves
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
64109 1 2 Hagar Viking 33/34 Hugh Johnston 138 1835 19:43:56 1:08:56 1:12:23 1.0
3020 1 2 Vertigone Frers 30 Paul McDonald 134 1835 19:43:51 1:08:51 1:12:50 2.0
149 1 2 Kaila Dufour 38.2 GL Rob Wyers 121 1835 19:42:21 1:07:21 1:13:01 3.0
32835 1 2 Umi Taka C&C 35-3 Roger Van Vlack & Bob Wilson 123 1835 19:43:45 1:08:45 1:14:15 4.0
184 1 2 Wild Oats II J30 Roy Little 139 1835 19:47:59 1:12:59 1:16:30 5.0
34435 1 2 4 Tuna C&C 35-3 Gualtiero Guadagni 123 1835 19:47:34 1:12:34 1:18:23 6.0
63484 1 2 Satori C&C 35-3 Hazel Wood 126 1835 19:51:02 1:16:02 1:21:39 7.0
KC 13 1 2 Gypsy R-Class 3 Cliff Walkington 125     DNF   9.0

R1 - 3 Division - July 10, 2018 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1847, Course: 7-5-3, Ave wind: 15+ kn, 1-3 ft waves
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3778 3 3 Black Swan J24 Eli Gershman 162 1847 19:33:48 0:46:48 0:47:03 1.0
3470 3 3 Slipstream J24 Ian Koster 162 1847 19:35:13 0:48:13 0:48:28 2.0
2761 3 3 Humidor J24 Tim Connolly 162 1847 19:36:02 0:49:02 0:49:18 3.0
14168 3 3 Valhalla Viking 28 Shaun Carey 188 1847 19:40:33 0:53:33 0:51:28 4.0
14105 3 3 Tecumseh Viking 28 IB Gregory Reuter 186 1847 19:40:44 0:53:44 0:51:49 5.0
170 3 3 Consort C&C 27-5 OB Martin Gibb 169 1847 19:42:28 0:55:28 0:55:05 6.0
34148 3 3 Satori - Guest Boat Viking 28 IB Roger Fournier 186 1847 19:51:15 1:04:15 1:01:57 7.0

R1 - 4 Division - July 10, 2018 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1853, Course: 7-5-3, Ave wind: 15+ kn, 1-3 ft waves
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
14247 4 4 Quickstep IV Viking 33 Alfie Nonnewitz 165 1853 19:43:04 0:50:04 0:50:04 1.0
320 4 4 Kaminak Beneteau 1ST 345 Jarrod Armstrong 154 1853 19:43:21 0:50:21 0:51:21 2.0
4695 4 4 Sail la Vie CS 30 Harvey Harman 171 1853 19:45:57 0:52:57 0:52:24 3.0
23050 4 4 Double Time C&C 3/4ton Sam Robbins 168 1853 19:46:23 0:53:23 0:53:06 4.0
3471 4 4 Radzeer CS33 Ken Evans 178 1853 19:52:36 0:59:36 0:58:16 5.0
53251 4 4 The Bad Dog Olson 30 Lauren Stephens 135 1853 19:49:14 0:56:14 0:59:23 6.0

R1 - 5 Division - July 10, 2018 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1847, Course: 7-5-3, Ave wind: 15+ kn, 1-3 ft waves
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
54387 3 5 True North Hunter 27 Simon Mielniczuk 202 1847 19:44:48 0:57:48 0:54:15 1.0
44007 3 5 Thunderboat Dufour 31 SD Yves Tremblay 242 1847 19:48:57 1:01:57 0:54:32 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com