B Series 2018

ABYC

B Series 2018 R2 Provisional

R2 - 1 Division - May 24, 2018 at 18:30

Start: # 1, Finishes: Finish time, Time: 1835, Course: 6-4-1, Ave wind: 0-8 kn, 0-3 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
35367 1 1 Hammertime Pasquale Leone Beneteau 1ST 36.7 82 1835 19:48:40 1:13:40 1:26:19 1.0
73320 1 1 Crime Scene Paul Angus-Bark J35 71 1835 19:51:03 1:16:03 1:31:11 2.0
265 1 1 Lively Murray Gainer J109 72 1835 19:52:28 1:17:28 1:32:41 3.0

R2 - 2 Division - May 24, 2018 at 18:30

Start: # 1, Finishes: Finish time, Time: 1835, Course: 6-4-1, Ave wind: 0-8 kn, 0-3 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
149 1 2 Kaila Rob Wyers Dufour 38.2 GL 121 1835 19:57:16 1:22:16 1:29:12 1.0
63484 1 2 Satori Hazel Wood C&C 35-3 126 1835 19:59:10 1:24:10 1:30:23 2.0
KC1 1 2 Starwatch Pat &Michael Flynn Star 30 Cus 1 126 1835 20:02:09 1:27:09 1:33:36 3.0
53251 1 2 The Bad Dog Lauren Stephens Olson 30 106 1835 20:00:35 1:25:35 1:35:32 4.0

R2 - 3 Division - May 24, 2018 at 18:30

Start: # 2, Finishes: Finish time, Time: 1841, Course: 6-4-1, Ave wind: 0-8 kn, 0-3 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Place Points

R2 - 4 Division - May 24, 2018 at 18:30

Start: # 3, Finishes: Finish time, Time: 1847, Course: 6-4-1, Ave wind: 0-8 kn, 0-3 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
23050 3 4 Double Time Sam Robbins C&C 3/4ton 168 1847 19:52:19 1:05:19 1:04:58 1.0
293 3 4 Minerve David Cloutier C&C 34 175 1847 19:54:13 1:07:13 1:06:03 2.0
140 3 4 Lion's Den II Chris Hannah Beneteau 1ST 36.7 110 1847 19:46:44 0:59:44 1:06:09 3.0
14247 3 4 Quickstep IV Alfie Nonnewitz Viking 33 162 1847 19:53:13 1:06:13 1:06:34 4.0
63028 3 4 Jazz 1 Gordon Burt C&C 33-2 153 1847 19:52:29 1:05:29 1:06:54 5.0

R2 - 5 Division - May 24, 2018 at 18:30

Start: # 2, Finishes: Finish time, Time: 1841, Course: 6-4-1, Ave wind: 0-8 kn, 0-3 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
21351 2 5 Water Wings Bruce Morrison C&C 30-1 193 1841 19:54:08 1:13:08 1:09:41 1.0
34181 2 5 Isogon Gus Gillespie C&C 27-3 230 1841 20:00:26 1:19:26 1:11:15 2.0
44007 2 5 Thunderboat Yves Tremblay Dufour 31 SD 242 1841 20:03:42 1:22:42 1:12:48 3.0

R2 - 7 Division - May 24, 2018 at 18:30

Start: # 4, Finishes: Finish time, Time: 1853, Course: 6-4-1, Ave wind: 0-8 kn, 0-3 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3778 4 7 Black Swan Eli Gershman J24 162 1853 19:48:42 0:55:42 0:56:00 1.0
2761 4 7 Humidor Tim Connolly J24 162 1853 19:49:14 0:56:14 0:56:32 2.0
2019 4 7 Black Pearl II Eriks Kalvins J24 162 1853 19:49:57 0:56:57 0:57:15 3.0
3470 4 7 Slipstream Ian Koster J24 162 1853 19:55:07 1:02:07 1:02:27 4.0
300 4 7 Spartan Charles Edgeworth J24 162 1853 19:59:21 1:06:21 1:06:42 5.0
3006 4 7 Laiva Arnis Budrevics J24 162 1853 20:03:34 1:10:34 1:10:57 6.0

R2 - 8 Division - May 24, 2018 at 18:30

Start: # 4, Finishes: Finish time, Time: 1853, Course: 6-4-1, Ave wind: 0-8 kn, 0-3 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Place Points



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com