A Series 2018

ABYC

A Series 2018 R2

R2 - 1 Division - May 22, 2018 at 18:30

Start: # 2, Finishes: Finish time, Time: 1841, Course: 2-8-5, Ave wind: 0-8 kn, 0-1 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
265 2 1 Lively Murray Gainer J109 72 1841 20:13:25 1:32:25 1:50:34 1.0
51790 2 1 The Cat Came Back Graham Toms J120 CF 50 1841 20:09:17 1:28:17 1:50:46 2.0
73320 2 1 Crime Scene Paul Angus-Bark J35 71 1841 20:15:33 1:34:33 1:53:22 3.0
35367 2 1 Hammertime Pasquale Leone Beneteau 1ST 36.7 81 1841 20:21:47 1:40:47 1:58:20 4.0
140 2 1 Lion's Den II Chris Hannah Beneteau 1ST 36.7 88 1841 20:37:29 1:56:29 2:14:49 5.0

R2 - 2 Division - May 22, 2018 at 18:30

Start: # 1, Finishes: Finish time, Time: 1835, Course: 2-8-5, Ave wind: 0-8 kn, 0-1 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
32835 1 2 Umi Taka Roger & Bob C&C 35-3 123 1835 20:16:18 1:41:18 1:49:25 1.0
KC 13 1 2 Gypsy Cliff Walkington R-Class 3 125 1835 20:19:45 1:44:45 1:52:43 2.0
64109 1 2 Hagar Hugh Johnston Viking 33/34 138 1835 20:25:30 1:50:30 1:56:02 3.0
3020 1 2 Vertigone Paul McDonald Frers 30 134 1835 20:30:04 1:55:04 2:01:44 4.0
34435 1 2 4 Tuna Gualtiero Guadagni C&C 35-3 123 1835 20:30:17 1:55:17 2:04:31 5.0
63484 1 2 Satori Hazel Wood C&C 35-3 126 1835 20:36:16 2:01:16 2:10:14 6.0
KC1 1 2 Starwatch Pat &Michael Flynn Star 30 Cus 1 126 1835 20:41:20 2:06:20 2:15:40 7.0
149 1 2 Kaila Rob Wyers Dufour 38.2 GL 121     DNF   9.0

R2 - 3 Division - May 22, 2018 at 18:30

Start: # 3, Finishes: Finish time, Time: 1847, Course: 2-8-5, Ave wind: 0-8 kn, 0-1 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3778 3 3 Black Swan Eli Gershman J24 162 1847 19:45:16 0:58:16 0:58:35 1.0
14050 3 3 Blythe Spirit James Bond/Steve Cutting Viking 28 OB 185 1847 19:48:56 1:01:56 0:59:49 2.0
3470 3 3 Slipstream Ian Koster J24 162 1847 19:47:03 1:00:03 1:00:22 3.0
4031 3 3 Firefly Jake Deal Viking 28 OB 183 1847 19:50:03 1:03:03 1:01:06 4.0
14105 3 3 Tecumseh Gregory Reuter Viking 28 IB 186 1847 20:15:54 1:28:54 1:25:43 5.0
170 3 3 Consort Martin Gibb C&C 27-5 OB 169 1847 20:44:07 1:57:07 1:56:18 6.0

R2 - 4 Division - May 22, 2018 at 18:30

Start: # 4, Finishes: Finish time, Time: 1853, Course: 2-8-5, Ave wind: 0-8 kn, 0-1 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
23050 4 4 Double Time Sam Robbins C&C 3/4ton 168 1853 20:36:02 1:43:02 1:42:29 1.0
184 4 4 Wild Oats II Roy Little J30 157 1853 20:41:11 1:48:11 1:49:44 2.0
53251 4 4 The Bad Dog Lauren Stephens Olson 30 135 1853 20:39:17 1:46:17 1:52:14 3.0
4695 4 4 Sail la Vie Harvey Harman CS 30 171 1853 20:52:32 1:59:32 1:58:17 4.0
14247 4 4 Quickstep IV Alfie Nonnewitz Viking 33 165 1853 20:57:42 2:04:42 2:04:42 5.0
320 4 4 Kaminak Jarrod Armstrong Beneteau 1ST 345 154 1853 20:59:59 2:06:59 2:09:30 6.0
3471 4 4 Radzeer Ken Evans CS33 178     DNF   8.0

R2 - 5 Division - May 22, 2018 at 18:30

Start: # 3, Finishes: Finish time, Time: 1847, Course: 2-8-5, Ave wind: 0-8 kn, 0-1 ft waves
SailNo Start Division Boat HelmName Class Rating Place Points
54387 3 5 True North Simon Mielniczuk Hunter 27 202 DNF 3.0
34181 3 5 Isogon Gus Gillespie C&C 27-3 230 DNF 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com