2017 Series D

ABYC

Results are final as of 22:05 on July 20, 2017

R2 - 1 Division - July 20, 2017 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Course: 6-4-8, Ave wind: 2kn, 2 ft waves
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
73320 1 1 Crime Scene J35 Paul Angus Bark 72 18:35 19:32:23 0:57:23 1:08:39 1.0
35367 1 1 Hammertime Beneteau 1ST 36.7 Pasquale Leone 81 18:35 19:34:51 0:59:51 1:10:16 2.0
265 1 1 Lively J109 Murray Gainer 72 18:35 19:34:48 0:59:48 1:11:33 3.0
25339 1 1 Merlin M2 Thomas 35 Larry Harrison & Alan Jenkins 75 18:35 19:36:56 1:01:56 1:13:38 4.0
42789 1 1 Guest J35   70 18:35 19:42:05 1:07:05 1:20:36 5.0

R2 - 2 Division - July 20, 2017 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Course: 6-4-8, Ave wind: 2kn, 2 ft waves
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
KC 13 1 2 Gypsy R-Class 3 Cliff Walkington 125 18:35 19:38:50 1:03:50 1:08:41 1.0
149 1 2 Kaila Dufour 382 Rob Wyers 123 18:35 19:40:54 1:05:54 1:11:11 2.0
KC1 1 2 Starwatch Star 30 Cus 1 Pat & Mike Flynn 126 18:35 19:42:16 1:07:16 1:12:14 3.0
53251 1 2 The Bad Dog Olson 30 Lauren Stephens 106 18:35 19:44:07 1:09:07 1:17:09 4.0
63484 1 2 Satori C&C 35-3 Hazel Wood 126 18:35 19:50:08 1:15:08 1:20:41 5.0

R2 - 4 Division - July 20, 2017 at 18:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:47
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
64109 3 4 Hagar Viking 33/34 Hugh Johnston 158 18:47 19:37:57 0:50:57 0:51:35 1.0
33 3 4 Relentless Hunter 35.5 Leg WK Floyd Dempster 162 18:47 19:50:07 1:03:07 1:03:27 2.0
140 3 4 Lion's Den II Beneteau 36.7 Chris Hannah 110 18:47 19:44:29 0:57:29 1:03:40 3.0
23050 3 4 Double Time C&C 3/4ton Sam Robbins 174 18:47 19:51:57 1:04:57 1:03:56 4.0
14247 3 4 Quickstep IV Viking 33 Alfie Nonnewitz 165 18:47 19:54:10 1:07:10 1:07:10 5.0
63028 3 4 Jazz 1 C&C 33-2 Gordon Burt 153 18:47 19:55:11 1:08:11 1:09:40 6.0
293 3 4 Minerve C&C 34 David Cloutier 167 18:47 19:59:52 1:12:52 1:12:37 7.0
4636 1 4 Dawn Treader CS 30 John Riedl 178 18:47 20:07:58 1:20:58 1:19:09 8.0

R2 - 5 Division - July 20, 2017 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:41
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
34050 2 5 Windlass C&C 25-1 OB Beatrix Hoyer 236 18:41 19:50:27 1:09:27 1:01:43 1.0
727 2 5 Whiplash Northstar Farr 727 Shaun Carey 207 18:41 19:51:47 1:10:47 1:05:54 2.0
34181 2 5 Isogon C&C 27-3 Gus Gillespie 231 18:41 19:58:06 1:17:06 1:09:03 3.0
44007 2 5 Thunderboat Dufour 31 Yves Trembley 242 18:41 20:08:09 1:27:09 1:16:43 4.0

R2 - 7 Division - July 20, 2017 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:53
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3470 4 7 Slipstream J24 Ian Koster 162 18:53 19:25:41 0:32:41 0:32:51 1.0
3778 4 7 Black Swan J24 Eli Gershman 162 18:53 19:26:23 0:33:23 0:33:34 2.0
2761 4 7 Humidor J24 Tim Connolly 162 18:53 19:27:30 0:34:30 0:34:41 3.0

R2 - 8 Division - July 20, 2017 at 18:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:53
SailNo Start Division Boat Class HelmName Rating Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com